Studio108


Doula - Sinu pere- ja sünnitoetaja

Lapseootel aeg, sünnitus ja sellele järgnev on naise elus kahtlemata üks kõige olulisemaid etappe. See on üheltpoolt nii ürgselt loomulik aeg, teiseltpoolt aga periood, kus me naistena vajame ka enim toetust. Läbi aegade on kõikidel rahvastel olnud tavaks toetada naise emaks saamise teed heade teadmiste ja oskustega naiste poolt. Rahvusvaheliselt nimetatakse sellist ametit doulaks (loe lähemalt www.doula.ee).
Doula toetusel toimunud sünnituste hulgas on rahvusvaheliste uuringute põhiselt palju suurem protsent lihtsamaid, ajaliselt lühemaid sünnitusi, mis tagasivaadates täidavad naise õnnetundega ja rahuloluga. Sünnitus on loodud olema imeliseks elusündmuseks, mis väestab naist jätkuvalt kogu edasise elu jooksul. Samuti on doulade toetusel statistiliselt märkimisväärselt vähem meditsiinilist sekkumist vajavaid sünnitusi. Doula on läbi kogu lapseootuse aja ning ka sünnitusel nii naise, kui tema tugiisiku toetaja, sünnitajale sobivate asendite, hingamis- ja massaaživõtete pakkuja, hea ruumihoidja ja aitab (koostöös ämmaemandaga) luua tingimused naisele tema soovitud unistuste sünnituse teostumiseks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alates 2017 aastast pakub doula toetust naistele ja peredele ka meie pikaaegne lapseootel ja sünnitusjärgse jooga juhendaja Aale-Triinu Sonn, kes on omandamas vastavat spetsiifilist õpet Tarkuste Kooli doula õppeprogrammi põhiselt. (www.tarkustekool.ee).
Kuni diplomi omandamiseni on Aale-Triinu doula-teenus annetuspõhine, alates juunist 2018 järgmiste hindadega:

  • Individuaalsed kohtumised naisega (soovi korral koos mehega) enne sünnitust - 1h/ 30€
  • Sünnituse toetamine (naise soovidega kooskõlas, päris protsessi algusest lõpuni) - 250€
  • Sünnitusjärgsed kohtumised perega ja imetamise nõustamine - 1h /30€

Parima ettevalmistuse pehmeks ja väekaks sünnituseks, annab kombinatsioon rasedatele mõeldud joogatundidest (vt tunniplaani) ja individuaalsest nõustamisest-toetusest. Ettevalmistavat individuaalset toetust peaks olema enne sünnitust minimaalselt üks kohtumine 2 tunni ulatuses, kuid veel parem on kohtuda mitu korda ja juba raseduse keskpaigast alates või varemgi.


Soovides doula konsultatsiooni ja mitmekülgset toetust, oled oodatud kirjutama Aale-Triinule: anjani1008(ät)gmail.com

Kes on doula ja mida tal on sulle, kui lapseootel naisele pakkuda, loe siit: www.doula.ee

Lisaks oled oodatud kiikama meie emadele suunatud FB lehte, mida administreerib Aale-Triinu: Jooga lapseootel ja lapsega emadele
www.facebook.com/teadlik.ema

 
* * *

Doula Aale-Triinu Sonn endast:

"Olen juhendanud lapseootel emade joogatunde alates 2006.
aastast. Peale teise lapse sündi 2014. aastal kasvas minu tundidest loomulikuna välja ka sünnitusjärgne jooga emadele koos beebidega. Täna olen kolme lapse ema, olles teadlikult pidevalt täiendanud end nii rasedusaegse kui peale sünnitust perioodi tervise teemadel. Tundes suurt kutsumust toetada naisi sel imelisel teel, alustasin 2017 aastal doulaks ja imetamisnõustajaks õppimisega Eestis, Tarkuste Koolis. 2017 aastal toetasin doulana ka juba esimest sünnitust, mis oli imeline! 2018. aastal on lisandumas veel mitu sünnitust.
Suurima rõõmuga toetan mitmekülgselt nõustamise, harjutuste ja paljude väärtuslike nippide jagamisega naiste lapseootuse aega ja lapse ilmale saabumist, samuti olen sulle soovi korral toeks ja nõustajaks peale sünnituskogemust mitme kuu jooksul."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Läbitud õpped ja koolitused:

* 2017 september - 2018 juuni. Doula ehk sünnitoetaja ja imetamisnõustaja väljaõpe (Tarkuste Kool. Koolitajad: Karita Mikko, Ingrid Kaoküla, Elina Piirimäe, Ülle Lember, Küllike Lillestik).
* 2017 veebruar - aprill. 32-tunnine sertifitseeritud lastemassaaži algkursus, pedagoog lasteterapeut/füsioterapeudi assistent Marika Must.
* 2017 veebruar. "Õidepuhkemine", 6-nädalane vaagnapõhjalihaste tervise e-kursus. Koolitajad Katri Ristal ja Kaija Margumets (www.minaolenginaine.ee).
* 2016 juuli-august. Ämmaemanduskeskuse perekooli tunnid (kokku 12h, koolitajad: ämmaemand Ingrid Kaoküla ja rasedate võimlemisõpetaja Iren Laidma, www.ammaemanduskeskus.ee);
* 2015-2016 nov-jaan. Ema ja beebi jooga koolitus 1. ja 2. osa, koolitaja Natalie Sanna (Bliss Yoga Stuudio). Õppe teemad: Keha ja meeleseisundite muutused, emotsionaalne tugi sünnitusjärgses perioodis. Sünnitusjärgsed taastumisetapid kuni lapse 1.eluaastani. Hingamistehnikad sügavaks lõdvestuseks/vaagnapõhja tõstmiseks/imetamise ajaks. Taastumisjooga asendid emale. Alaselg: kuidas kaitsa ja selle eest hoolitseda. Arendusjooga beebile: harjutused/mängime/laulame. Beebimassaaž, “sonic” helimassaaž.
* 2006 Ülle Lemberi rasedate jooga näidistunnid (www.paikesetants.ee);
* 2005 kriya hatha jooga õpetajate väljaõppe osana rasedusele kohandatud kriya hatha jooga 18 põhiharjutust;
 

 

Fotod: Enlil Sonn (2016)