Studio108


Doula - Sinu pere- ja sünnitoetaja

Iga naine on väärt tundma end kogu lapseootuse, sünnituse ja selle järgse perioodi ajal eriliselt hoituna, toetatuna ja armastatuna!

Lapseootel aeg, sünnitus ja sellele järgnev on naise elus kahtlemata üks kõige olulisemaid etappe. See on üheltpoolt nii ürgselt loomulik aeg, teiseltpoolt aga periood, kus me naistena vajame ka enim toetust. Läbi aegade on kõikidel rahvastel olnud tavaks toetada emaks saamise teed heade teadmiste ja oskustega naiste poolt.  Rahvusvaheliselt nimetatakse sellist ametit doulaks
Loe lähemalt
www.doula.ee!


Mida on hea teada doula elukutsest.

Doula väljaõpet pakuvad Eestis kolm erinevat koolitusfirmat. Igal neist on täiesti erinev õppeprogramm ja töömeetodid. Samuti oli kunagi olemas veel ka neljas, tänastest suurel määral erinev doulade ehk sünnitoetajate väljaõpe Eestis 1990ndate lõpus.

Kõige pikemat ja põhjalikumat doula õppeprogrammi pakub täna Eestis Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool (www.tarkustekool.ee), kus õppe maht on: 450 tundi, sh 150 tundi iseseisvat tööd.
Õppe läbinu saab kaks diplomit: rahvusvahelise UNICEF'i ja WHO imetamisnõustaja diplomi ning Eestis kehtiva sünnitoetaja diplomi, mis on samas kooskõlas rahvusvahelise doula standardõppe diplomiga. Peamine õppemaht moodustub järgmisestest õppeainetest: perinataaltervis, raseduse füsioloogia ja jälgimine, sünnituse füsioloogia, sünnitusega seotud farmakoloogia, loote areng, imetamisnõustamine, rasedusaegne peredünaamika, nõustamispsühholoogia, suhtlemispsühholoogia, doula spetsiifilised kutseoskused). Peamisteks õpetajateks on ämmaemand Elina Piirimäe, ämmaemand Ingrid Kaoküla, ämmaemand ja imetamisnõustaja Ülle Lember, raseduskriisi nõustaja ja pereterapeut Küllike Lillestik, sünnitoetaja Karita Mikko, imetamisnõustaja ja sünnitoetaja Riinu Verlin.
Õppekava eesmärk: Tagada rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteetne haridus töötamiseks noorte perekondadega, toetades neid raseduse, sünnituse ja sünnijärgsel perioodil ning võimaldada  omandada vajalikud kompetentsid.
 

Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooli diplomiga professionaalne doula:

 • oskab jagada sinuga läbi kogu lapseootuse aja abistavat ja mitmekülgset infot kui ka emotsionaalset toetust kõiges, mis puudutab rasedust;
 • oskab lahti seletada ja aidata mõista täpsemalt kõike, mida kuulsid ämmaemanda või arsti käest;
 • oskab pakkuda sinu soovidele vastava liikumis- ja/või toitumisrežiimi, näidata ette ja aidata sul õppida selgeks lihtsaid ent tõhusaid harjutusi sinu keha füsioloogia parimaks kohanemiseks rasedusega;
 • on valmis tulema kaasa sünnitusele ning olema nii naise, kui tema tugiisiku mitmekülgne abiline, kes pakub nii praktilist, vajadusel informatiivset kui ka emotsionaalset tuge. Doula on sünnitusel abiks sobivate asendite, hingamisvõtete leidmisel, massaaživõtete pakkumisel, on hea ruumihoidja ja aitab koostöös ämmaemandaga luua tingimused naisele tema soovitud unistuste sünnituse teostumiseks;
 • pakub otsest praktilist abi nii beebiga toimetamise osas, imetamisnõustamist kui ka praktilist füsioteraapilist juhendust sünnitusest taastumise osas, tunneb ja teab peredünaamikas tekkinud muutuseid, osates seeläbi mõista naist ning pakkuda talle pühholoogilist tuge.


On märkimisväärne, et oskuslike professionaalsete doulade toetusel toimunud sünnituste hulgas on rahvusvaheliste uuringute põhiselt palju suurem protsent lihtsamaid, ajaliselt lühemaid sünnitusi, mis tagasivaadates täidavad naise õnnetundega ja rahuloluga. Sünnitus on loodud olema imeliseks elusündmuseks, mis väestab naist jätkuvalt kogu edasise elu jooksul. Samuti on doulade toetusel statistiliselt vähem meditsiinilist sekkumist vajavaid sünnitusi.

Meie tänapäevases ühiskonnas pea täiesti katmata ala ka värske ema toetamine, mis ometi traditsiooniliselt oli pea kõikides maades väga selgelt olemas - naisest emaks sündimine on väga paljude füüsiliste ja emotsionaalsete muutustega periood, mil naine ei pea kõigega sugugi üksi hakkama saama.  Just siin on imelisteks haldjateks sünnitusjärgsed doulad.

Sünnituse järel on lihtsalt kirjeldamatu rõõm olla hoolitsetud hellal ja toetaval moel, kasvõi traditsioonilise sünnitusjärgse soojendava jõujoogiga, füsioloogilise õlimassaažiga või traditsioonilise auravalt sooja taimemassaažiga või lubada endale piha toetuseks teha traditsiooniline Benkung sidumine, mis toetab rühti, parandab imelisel moel kõikide siseorganite joondatust ja toetab veel paremini ja hoopis mugavamalt, kui standartne bandaaž.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Foto: doula Aale-Triinu Sonn oma 3. lapse ootel 2016.Studio108 Pere- ja sünnitoetuse teenused ja hinnakiri:

Toetuse periood ja hindvõimalikud teenusedlisainformatsioon
Sünnituseks ettevalmistav periood:

Individuaalsed kohtumised naisega (soovi korral koos mehega) enne sünnitust

1h/ 30€
 • abi sünnitusega kaasnevate teemade läbimõtlemisel,  sünnitusplaani koostamisel;
 • toetavate füsioteraapiliste ja joogaharjutuste treeningkava koostamine;
 • sünnitusasendite läbiproovimine
  ja hingamistehnikate harjutamine;
 • sünnitusel osaleva tugiisiku (mehe) rolli
  läbiarutamine ja ettevalmistus;
 • rebozo massaaž naisele (spetsiaalsel sallil keha osade kaupa kiigutav-lõõgastav massaaž sügavamate lõdvestuste saavutamiseks);
 • toitumisnõustamine;
 • nõustav, informeeriv ja emotsionaalne toetus ja abi
  terviseteemadel, mis ette võivad tulla.
Aeg ja koht kokkuleppel.
Sobib tulla ka naise koju.
Iga kohtumise pikkus
oleneb teemast
ja võib ulatuda 1-2 tunnini.
Sünnitoetuse pakett:
250€
 • Juhendus ja abi avanemisperioodis asendite valimisel, hingamisvõtete kasutamisel,
  sobiva ravimtee valmistamisel;
 • Praktiline abi kodust sünnitusmajja liikumisel,
  ning haigla vastuvõtus
  meditsiinipersonaliga kohtumisel, asjaajamisel;
 • Abi ja toetus vastavalt naise vajadustele ja soovidele kogu sünnituse kestvuse ja 1-2h peale seda.
  Sealjuures abi leebete lõdvestavate meetodite, hingamistehnikate, asendite valimise,
  punktmassaaži, aroomiteraapia jne kaudu.
 • Tuguisiku (mehe) toetamine,
  kosutava tee valmistamine, vms,
  vajadusel ka sünnitaja teiste lähedastega suhtlemine;
 • Sünnitoetuse paketis sisalduvad ka nii 1 sünnitusjärgne
  külastus järgmisel päeval, koos esmase
  imetamisnõustamisega kui ka jooksvad konsultatsioonid vastavalt vajadusele sõnumite või telefonikõnede kaudu esimeste sünnitusjärgsete päevade jooksul.
Sünnituse alates on doula toetus olemas vajadusel
24 tundi ööpäevas:

alguse faasis kas sõnumite
või telefonikõnede kaudu,
sünnituse edenedes aga nii
pea, kui sünnitaja seda
soovib ja nii kaua, kui ta seda soovib, füüsiliselt naise
kõrval;
Sünnitusjärgne
toetus ja hoolitsus:

1h/ 30€
või kokkuleppel,
(olenevalt kohtumise teemast)
 • imetamisnõustamine;
 • praktiline abi ja nõu beebiga toimetamisel;
 • sünnitusest taastumise nõustamine, koos füsioloogilise hingamise ja pehme ning harmoonilise lihaste tunnetamise võtetega;
 • Diastaasi (kõhu sirglihaste lahknevuse) testimine ja vajadusel sulgemine manuaalteraapiana.

  Hilisemad kodused hoolitsused:
 • sünnitusjärgse traditsiooniise joogi valmistamine ayurveda vürtsidest ja puuviljadest;
 • Benkung-pihasidumine korsetilihaste parimaks toestuseks ja siseorganite füsioloogiliseks joondumiseks;
 • sünnitusjärgne Savasana-massaaž.
 • soe ravimtaimemassaaž kõhule;
 • füsioloogiline õlimassaaž kõhule;
 • tubane taimeauru saun kehale ja meelele (eriti tõhus hemorroidide ja õmbluste korral);
 •  vajadusel seanssidena diastaasi ehk kõhu sirglihaste lahknevuse manuaalteraapiline sulgemine saksa ämmaemand Angela Helleri meetodil.
Esmased kohtumised toimuvad
tavaliselt sünnitusmajas
(või kodusünnituse korral
naise kodus).
Sünnitusjärgse hoolitsuse alla kuuluvad massaažid,
spetsiaalne ayurveda jook, kõhusidumistehnikad,
diastaasi manuaalne sulgemine jt teraapiad või
toetused toimuvad
reeglina naise kodus.

Aeg kokkuleppel,
keskmine toetuse pikkus
1,5-2 h korraga.
 


 

 

Parima ettevalmistuse pehmeks ja väekaks sünnituseks, annab kombinatsioon rasedate jooga grupitunnid ja individuaalne nõustamine-toetus.
Minimaalselt on vajalik üks ettevalmistav individuaalne kohtumine enne sünnitust, ca 2 tunni ulatuses, kuid tuleb kindlasti kasuks otseseid ettevalmistavaid kohtumisi teha pigem rohkem. Parim aeg sünnitoetaja poole pöörduda on juba raseduse keskpaigast alates või varemgi. Kohtumiste pikkused ja teemade valik võib aga olla just vastavalt naise/pere soovidele ja vajadustele.
Sünnitusest taastumise ajal on samuti võimalikud nii ema&beebi grupitunnid kui ka individuaalne sünnitusjärgne hoolitsus, toetus, nõustamine.

Soovides doula konsultatsiooni ja mitmekülgset toetust, oled oodatud kirjutama Aale-Triinule: anjani1008(ät)gmail.com

Aale-Triinu doula-teenuse lehekülg Eesti Sünnitoetajate Ühenduse all siit: https://www.doula.ee/doula/aale-triinu-sonn

Lisaks oled oodatud kiikama meie emadele suunatud FB lehte, mida administreerib Aale-Triinu: Lapseootel ja lapsega emadele.
Jooga- ja doulainfo.  www.facebook.com/teadlik.ema

 
* * *

Doula Aale-Triinu Sonn endast:

"Olles õppinud kriya hatha jooga õpetajaks, olen juhendanud ka lapseootel emade joogatunde alates 2006.
aastast. Läbi nende tundide ning ka seminaride olen pakkunud ettevalmistust sünnituseks tänaseks juba ligikaudu tuhandele naisele.
Peale oma teise lapse sündi 2014. aastal kasvas minu tundidest loomulikuna välja ka sünnitusjärgne jooga emadele koos beebidega.
Täna olen ise kolme lapse ema, olles teadlikult pidevalt täiendanud end nii rasedusaegse kui peale sünnitust perioodi tervise teemadel. Tundes suurt kutsumust toetada naisi sel imelisel teel, õppisin 2017-2018 aastal ka doulaks ning imetamisnõustajaks Eestis, Põlisrahva Tarkuste Koolis. 2017 aastast alates olen doulana toetanud naisi ka beebi ilmaletuleku juures (nii sünnitusmajas kui kodusünnitusel, nii loomuliku aktiivsünnituse, kui ka plaanilise keisrilõike puhul). Olen mõistnud, et just see on minu südamekutsumus ja et kogu minu elu õpitud teadmised ja kogemused saavad siin imelisel ja samas väga vajalikul viisil kokku.
Suurima rõõmuga toetan mitmekülgselt nii nõustamise, harjutuste kui ka paljude väärtuslike nippide jagamisega naiste lapseootuse aega ja lapse ilmale saabumist, et see elu üks kõige olulisimaid sündmusi saaks olla maksimaalselt rahuldust pakkuv nii emale, beebile, kui kogu perele.
Samuti olen värsketele emadele toeks ja nõustajaks peale sünnituskogemust mitme kuu jooksul. Pakun veel ka erinevate taimede, vürtside ja massaažidega sünnitusjärgset hoolitsust naise kodus või tema valitud kohas ning traditsioonilist Benkung-sidumistehnikas toestust, mis pakub füsioloogiliselt suurt mugavaust sünnitanud naisele".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Läbitud õpped ja koolitused:

* 2018 oktoober Sünnitusjärgne kõhu sirglihaste diastaasi ulatuse hindamine, vastavalt sellele füsioloogilise hingamise ja esmase sobiva taastava harjutustiku kasutusele võtmine, diastaasi sulgemise manuaalteraapia (välja töötatud saksa ämmaemand Angela Heller'i poolt). Koolitaja: Yola Garbers (Saksamaa).
* 2018 september
Sünnitusjärgse hoolitsuse õppeprogramm: taimemassaaž, füsioloogiline kõhumassaaž, Savasana massaaž, tubane taimeauru saun, taastav sünnitusjärgne ayurveda vürtsijook, Benkung toestav sidusmistehnika (koolitaja: Natalie Sanna).
* 2017 september - 2018 juuni. Doula ehk pere- ja sünnitoetaja väljaõpe - 450 tundi (Põlisrahva Tarkuste ja Rahvaravi Kool. Koolitajad: Karita Mikko, Ingrid Kaoküla, Elina Piirimäe, Ülle Lember, Küllike Lillestik, Riinu Verlin, Triin Värnik). Õppeprogrammi läbinul on olemas ka vajalikud eelteadmised ja mõistmised raseduse ja sünnituse jälgimise meditsiinilistest juhenditest ning protseduuridest, ämmaemandatega pearimaks koostööks.
* 2017 oktoober - 2018 mai. UNICEF'i imetamisnõustaja koolitus - 40 tundi (SIET'i ametlik õppeprogramm. Koolitajad: Ülle Lember, Riinu Verlin).
* 2017 veebruar - aprill. 32-tunnine sertifitseeritud lastemassaaži algkursus, pedagoog lasteterapeut/füsioterapeudi assistent Marika Must.
* 2017 veebruar. "Õidepuhkemine", 6-nädalane vaagnapõhjalihaste tervise e-kursus. Koolitajad Katri Ristal ja Kaija Margumets (www.minaolenginaine.ee).
* 2016 juuli-august. Ämmaemanduskeskuse perekooli tunnid (kokku 12h, koolitajad: ämmaemand Ingrid Kaoküla ja rasedate võimlemisõpetaja Iren Laidma, www.ammaemanduskeskus.ee);
* 2015-2016 nov-jaan. Ema ja beebi jooga koolitus 1. ja 2. osa, koolitaja Natalie Sanna (Bliss Yoga Stuudio). Õppe teemad: Keha ja meeleseisundite muutused, emotsionaalne tugi sünnitusjärgses perioodis. Sünnitusjärgsed taastumisetapid kuni lapse 1.eluaastani. Arendusjooga beebile: harjutused/mängime/laulame. Beebimassaaž, “sonic” helimassaaž.
* 2006 Ülle Lemberi rasedate jooga näidistunnid (www.paikesetants.ee);
* 2005 kriya hatha jooga õpetajate väljaõppe osana rasedusele kohandatud kriya hatha jooga 18 põhiharjutust;
 

 

Fotod: Enlil Sonn (2016)

 

Kogemused ja tagasiside sünnitustelt

 

 

Sünnitoetus detsember 2017
"Meie teise lapse sünd oli esimene, mille juures Aale-Triinu sünnitoetajaks oli. Tegemist oli minu jaoks esimese loomuliku sünnitusega (eelmine oli keisrilõige). Meie jaoks oli oluline, et sünnitoetaja oskaks nõu anda hingamise ja erinevate sünnitusasendite osas ning oleks ise kogenud loomulikku sünnitust ning oleks rahulik ja positiivse suhtumisega.

Kohtusime Aale-Triinuga enne sünnitust ning ta vaatas üle mu sünnitusplaani, andis selle kohta tagasisidet ja asjalikke soovitusi ning nõu, mida teha, et sünnitus ise loomulikult algaks. Eriti kasulik oli soovitus, et mees jääks töölt koju ja võtaksime aja maha ning veedaksime viimased päevad enne lapse sündi koos.

Sünnitus algas kaks nädalat peale tähtaega (minu sünnipäeval ja päev enne esilekutsumist) kell 00.04, kuid sünnitustuppa jõudsin alles hommikul seitsmest. Aale-Triinu ühines meiega paar tundi hiljem. Tema koostöö nii ITK ämmaemanda kui meiega oli suurepärane. Kui ämmaemand külastas meie ruumi teatud aja tagant, siis Aale-Triinu oli kogu aeg kohal, sisestas esmasünnitajale enesekindlust ning aitas hoida mõnusat, positiivset õhkkonda. Ta oskas leida igale probleemile töötava lahenduse – mind vaevas sünnituse ajal peamiselt seljavalu ja Aale-Triinu näitas mu mehele, kuidas teha massaži, mis valu leevendas.
Laps sündis õhtul poole üheksa paiku ja sünnitusest jäi meile väga positiivne ning jõudu andev mälestus. Tundsin ennast sünnituse ajal nagu tippsportlane, kellel on oma meeskonda kaasas. Peale sünnitust oli Aale-Triinu samuti toeks ja me oleme talle väga tänulikud, et ta aitas meie lapsel nii mõnusas õhkkonnas sündida.
Aale-Triinu on väga südamlik ja temaga on lihtne suhelda ning ta mõistab ja arvestab sünnitaja soovidega – olles igas mõttes toeks."

Lill & Alvin

* * *


 

Sünnitoetus veebruar 2018
"Minu elu esimene kodusünnitus on nüüd tehtud, ja ma jäin väga rahule. Oli küll raskem kui ma visualiseerisin, aga tänu võrratule sünnitoetajale ja ämmaemandale, kujunes see siiski suurepäraseks kogemuseks. Beebit oodates käisin tavaämmaemanda vastuvõttudel nii nagu ametlik kord ette näeb. Nad avastasid, et beebi platsenta on emakakaela peale kasvanud- eesseinast tahaseina üle emakakaela. See oli paras üllatus mulle (see tähendab et vaginaalselt sünnitamine on võimatu ning on suurenenud tõenäosus enneaegseks sünnituseks)... Hakkasin endaga tööle, et toetada platsenta nihkumist ülespoole.
Järgmisel ultrahelil öeldi et platsenta on külje peal ja loomulikku sünnitust ei sega, ning viimases ultrahelis et platsenta on emaka üleval eesseinas. Jess. Sain hakata ette valmistama enda kodusünnitust. Mehel tekkis vajadus minna tähtaja nädalal 5 päevaks Itaaliasse. Proovisime enne ta lendu sünnitust esile kutsuda kõikvõimalike vanarahvatarkuste abil. Ei midagi. Leppisime kokku et hoian beebit sees seni kuni ta tagasi tuleb 😛 hahaaa... täpselt samal minutil kui ta lennukisse astus (kell 20.30), tulid mul veed ära. Tekkinud olukord oli minu jaoks kohe eriti põnev- pidin ju kõik stsenaariumid ise nüüd ette valmistama esimeste tuhude ajal (laps ämma juurde, mureliku ämma maha rahustamine, haigla asjad ukse juurde valmis, auto stardivalmis, uks lahti, et ämmaemand ja doula saaksid tuppa, erinevate jõujookide komponendid valmis, sünnituspesa, käterätid jne jne.). Kui sain kõigega valmis, siis heitsin pikali, et vaadata kas tuhud kaovad. Mingiks ajaks intensiivsus kadus, aga siis hakkas juurde andma ja ma teadsin et „see ongi see“. Läksin vanni lõdvestuma ja tuhusid mõõtma. Tuhud muutusid järjest intensiivsemaks, aga regulaarsust ei tekkinud kuni sünnituse lõpuni välja. Raske oli lõõgastuda, sest mõõtsin tuhusid ning nuputasin, mis toimub- kas on õige asi või mitte. Kas kutsuda superdoula Aale-Triinu või veel mitte. Kell 3 ta tuli ja võttis tuhude mõõtmise funktsiooni üle. Kõik kulges kenasti. Aale-Triinu luges mulle ette afirmatsioone ja mina vajusin oma mulli sisse avanema, lõõgastuma. Siis aga üllatasid mind tohutud seljavalud. Kuna veed tulid mul püstijalu, siis ilmselt oli beebi sattunud sünnitusteedesse natuke valesti. Õnneks teadis Aale-Triinu, mida vaja teha- võtsin ta juhendamisel tagurpidiasendi, et beebi saaks gravitatsiooni abil sünnitusteedest uuesti välja vajuda ning võtta uue asendi. See õnnestus kiirelt... siiski ei andnud see sünitusele hoogu juurde. Jäin umbes 4cm peale toppama (nii nagu esimesel sünnitusel). Aale-Triinu aitas mul eelmise kogemuse hirmu-valu tsüklist läbi lõdvestuda, ning abistas punktmassaaži ja teiste toetavate nippidega. Tuhud muutusidki taas jõulisemaks ja tihedamaks, ning avatus suurenes mühinal. Läksin uuesti vanni, kus beebi hakkas sünnituskanalist läbi laskuma. Üritasin end tagasi hoida, et avaneda lõplikult. Aale-Triinu toetas mind hästi. Ta helistas ämmaemand Ingridile, et aeg on tulla sünnitust vastu võtma. Selleks ajaks kui Ingrid kohale jõudis, olin ma muutunud korralikuks emakaruks. Ingrid ei teadnud, kas jõuab riideid vahetada või mitte... õnneks jõudis. Mu keha oli selleks hetkeks juba väga väsinud, eriti jalad, mis värisesid (ilmselt sellepärast et beebi oli seljanärvi peale käinud ja need närvid ju jooksevad reitesse välja). Üritasin rahulikult beebit välja pressida nii nagu mind juhendati, aga kõik käis minu jaoks liiga aeglaselt. Tundsin, et ma ei jõua enam füüsiliselt kauem kui pool tundi. Otsustasin et saagu mis saab. Ma pressin beebi välja, nüüd ja kohe! Ja nii ma ka tegin. Kui beebi sai kõhust välja olin nii läbi omadega et ei jaksanud teda hoidagi. Ja eelmise sünnituse lõikearm kah rebenes uuesti.... aga mis sest. Sain hakkama... ja beebi oli tragi. Beebi sündis kell 9, kaalus sündides 4 kilo ja oli 53 cm pikk. Pea ning rinna ümbermõõdud 38cm. Suuuuur poiss. APGAR 9 ja 10.
Järgnevad tunnid hõljusin nagu pilve peal väsinuna, õnnelikuna. Naised askeldasid minu ja beebi ümber ning võtsid vaevaks ka sünnituse märkidest toad ära koristada (et ämmal ei jääks valemuljet kodusünnitusest ja lubaks teinekord uuesti). Olen lõputult tänulik!"


Merili

* * *
 

Sünnitoetus juuni 2018
"Olin viiendat kuud lapseootel, kui võtsin ühendust Aale-Triinuga, kelle kontakti olin leidnud Eesti Sünnitoetajate Ühenduse kodulehelt. Millegipärast jäi mulle mitmete tutvustuste hulgast silma just Aale-Triinu, kes muuhulgas oli ära märkinud lapseootel emade jooga individuaaltunnid. Järgnevate kuude jooksul kohtusime mitmeid kordi meie kodus - see oli minu jaoks eriti mugav lahendus (kui välja arvata meie kaks väga aktiivset koera, kes muudkui Aale-Triinu tähelepanu otsisid ☺).
Aale-Triinu õpetas mulle erinevaid hingamistehnikaid ning keha lõdvestavaid harjutusi. Mida lähemale jõudis tähtaeg, seda vähem tegelesime erinevate harjutustega. Me lihtsalt rääkisime. Eks mul oli igasugu mõtteid ja küsimusi ikka väga palju. Rääkisime sünnitusest, imetamisest, toitumisest, vaktsineerimisest, haiglatoimingutest ja kõigest muust. Aale-Triinu oli väga avatud suhtumisega, kindlasti mitte pealetükkiv ega hukkamõistev. Ta aitas mul koostada sünnitusplaani ning tuli kaasa, kui kohtusin esmakordselt ämmaemand Irenaga, kes hiljem ITK-s sünnituse vastu võttis.
Ettevalmistused olid tehtud, kahe väga toreda naisterahvaga plaan A läbi räägitud ja jäigi üle viimaseid rasedusnädalaid nautida (mina tõesti nautisin, kuna rasedus oli kulgenud väga kenasti – ei olnud füüsiliselt raske ja tundsin, et olen ka emotsionaalselt valmis oma esimeseks sünnituseks).
Meie pisike ime otsustas tulla veidi varem, mitte küll enneaegsena, kuna nädalaid oli siis juba 38+1. Tagasi mõeldes oli ta juba 5 päeva sellest märku andnud. Õhtuti kordus sarnane muster: kella 23-00 paiku tõmbas kõht toonusesse, pikali olla oli ebamugav, seega lugesin raamatut või vaatasin mõnd filmi kuni umbes kella 2-3 paiku öösel tundsin, et nüüd saab magama minna. Sel öösel kordus muster taas, kuid seekord tulid kell 3 öösel hoopis veed ning magama minna enam ei saanud – oli tarvis hoopis Tartust Tallinnasse sõitma hakata. Tuhud olid nõrgad ning ebaregulaarsed. Kella 7 ajal helistasin ämmaemandale ning saatsin Aale-Triinule sõnumi, et miskit toimub :) Leppisime ämmaemandaga kokku, et teeme järgmise kontrollkõne kell 15:00 – seni võiksin proovida magada ning midagi kerget süüa. Tuli välja, et Aale-Triinu oli hoopis Võrumaal, kuid õnneks oli tal võimalik peaaegu koheselt Tallinnasse sõitma hakata.
Kella 15ni ma siiski kodus oodata ei suutnud, kuna tuhud muutusid intensiivsemaks ja regulaarsemaks ning kell 13:00 olin juba sünnitustoas. Avatust oli selleks hetkeks 5cm. Nagu olime eelnevalt kokku leppinud, ei soovinud ma valuvaigisteid ega epiduraali. Käisin sooja duši all, roomasin neljakäpukil põrandal, istusin võimlemispallil jms.
Peagi saabus ka Aale-Triinu, kes oli mulle tõeliselt suureks toeks ja abiks - hingas minuga koos, aitas valida asendeid, mis võiksid tuhusid veidi leevendada, oli lihtsalt armas ja hoolitsev. Ämmaemand Irena sõnul valutasin ma nagu õmblusmasin - üks valuhoog ei jõudnud veel lõppeda, kui uus juba peale hakkas tulema. Aale-Triinu ütles, et proovib masseerida teatud punkte mu jalgadel ja oh imet – saabus 3 minutit, mil ma ei tundnud mitte mingit valu ning suutsin korraks isegi magama jääda. Kella 16 ajal küsisin Irenalt prognoosi ning ta arvas, et pressideni läheb veel umbes 4-5 tundi. Leppisime kokku, et tunni pärast tuleb mind uuesti vaatama. Kella 16:30 ajal läksin vanni, kuid pikalt ma seal olla ei tahtnud. Tundsin, et midagi on teistmoodi. Olin tuhudega juba „harjunud“, kuid nüüd oli midagi teisiti. Aale-Triinu sõnul muutus ka minu hääl „karusemaks“☺ tulin vannist välja ning peagi saabus ka Irena, kes küsis, mida sooviksin teha. Vastasin: „hakkaks tegutsema!“:) Üllatuseks selgus, et mul oligi vahepeal saabunud täisavatus ja võisin alustada pressimist. Kuna varasem kogemus puudus, arvasin, et see viimane etapp saab olema kõige raskem. Kuid oli hoopis vastupidi – mind haaras uus energia, väsimus oli kadunud ning tuhudega koos töötades, ei tundnud mitte mingit valu. Umbes pool tundi rahulikus tempos pressimist ning pisike tüdrukutirts oli minu kätel kell 17:51 ☺ Ta oli 48cm pikk, kaalus 2726g ja peaümbermõõt oli 34cm. Mina olin pääsenud rebenditeta ning tundsin ennast suurepäraselt ja üliõnnelikuna.
Hiljem kuulsin, et lisaks sellele, et Aale-Triinu oli mulle sünnitustoas hindamatuks toeks, oli ta jõudnud ka minu perekonda pidevalt toimuvaga kursis hoida – lihtsalt uskumatu! ☺
Olen selle kogemuse eest väga tänulik ning olen veendunud, et just rasedusaegsed kohtumised ja jutuajamised Aale-Triinuga mängisid väga suurt rolli selles, et sünnitus kujunes just selliseks."
Marii

* * *

 

Loe rohkem tagasisidet siit. Kuidas naised said kasutada lapseootel jooga grupitundides õpitut sünnitusel?